Forums

Pełna wersja: oprogramowanie OPTOCAT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Oprogramowanie OPTOCAT jest tworzone przez firmę AICON 3D Systems GmbH. Dostępne jest ono w polskiej wersji językowej.

[Obrazek: attachment.php?aid=2]

OPTOCAT służy zarządzaniu skanerem, jego pracą i parametrami kamer. Ponadto ma możliwość  przetwarzania wyników skanowania.
Skany wykonywane wraz z kolorową teksturą [kolorowy druk, muzealia], mogą być dodatkowe połączone ze specjalnie opracowanym modułem "Mapowania tekstury", który pozwala na nakładanie kolorowych tekstur ze źródeł zewnętrznych, uniezależniając tym samym rozdzielczość tekstury od rozdzielczości skanu.

Po zakończeniu skanowania wymagane jest łączenie chmur punktów. W tym celu mamy do dyspozycji następujące techniki:
  • bez punktów referencyjnych [naklejek] -samoczynne łączenie skanów
  • z punktami referencyjnymi [pozyskanymi z DPA lub/i w trakcie skanowania]
  • bez punktów referencyjnych z użyciem automatycznego stolika obrotowego
  • bez punktów referencyjnych z użyciem ręcznego stolika obrotowego

Skanowanie może być realizowane w pełnej rozdzielczości, bądź zredukowanej.

Wynik skanowania otrzymujemy w popularnych formatach, czyli: *.STL, *.ASCII, *.PLY, *.OBJ
Najważniejsze operacje i funkcje możliwe do wykonania na pliku końcowym:
  • Kompresja siatki wg trzech kryteriów
  • Wygładzanie
  • Łatanie dziur do celów druku 3D
  • Automatyczne wycinanie znaczników referencyjnych
  • Przebudowa kolorowej tekstury ze źródeł zewnętrznych

Dla osób poszukujących skanera jako narzędzia pomiarowego, ważną informację jest to, iż OPTOCAT posiada wbudowane narzędzia, które pozwalają na automatyczny eksport wyniku skanowania do programów pomiarowych takich jak Geomagic czy PolyWorks. Ponadto OPTOCAT posiada własny moduł pomiarowy, który pozwala np na porównanie dwóch siatek ze sobą w celu uzyskania kolorowej mapy odchyłek.

Użytkownik podczas pracy z programem OPTOCAT ma możliwość wpływania na algorytmy przetwarzające dane, czyniąc szereg operacji automatycznymi wg parametrów i ustawień operatora. Tworzymy w ten sposób szablon, którego przywołanie pozwala na automatyczne załadowanie indywidualnych parametrów pracy dostosowanych np do danego wyrobu (np ilość obrót i wychyłów stolikiem, czas naświetlania itp).

W najnowszej wersji programu mamy możliwość pozycjonowania detalem na stoliku wychylno-obrotowym za pomocą gestów myszką na ekranie komputera. Jeśli zajdzie potrzeba doskanowania wybranego miejsca, wystarczy ustawić to miejsce na monitorze, sterownik skanera samoczynnie ustawi odpowiednio detalem.

No i najważniejsze- zaawansowane funkcje, będące ponad 20-sto letnim doświadczeniem producenta- pozwalają na skanowanie obiektów kolorowych, w tym czarnych, bez konieczności nakładania kontrastu na obiekt (biały spray). Program pozwala na ustawienie trybu HDR (High Dynamic Range), dzięki czemu za pomocą jednej sekwencji skanowania pobieramy dane z różnymi parametrami naświetlania.

Unikatową funkcją, na miarę światową- jest możliwość projekcji bezpośrednio na detal, w czasie rzeczywistym, kolorowej mapy odchyłek na detal. Jest to tak zwana projekcja wsteczna.
[attachment=3]