• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co należy wiedzieć przed zakupem? - Oferta skanerów 3d na polskim rynku
#1
Witam wszystkich zainteresowanych zakupem Skanera 3D wysokiej klasy dla przemysłu  Smile
W poniższym artykule postaram się przybliżyć wam, jaki skaner3d warto kupić, żeby nie nadziać się na bubel za kilkadziesiąt tysięcy euro. Dogłębnie przeanalizowałem i przetestowałem polski rynek skanerów 3d dla rozwiązań profesjonalnych. Zrobiłem to, ponieważ szukałem najlepszego urządzenia dla siebie i chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Ze względu na swoje doświadczenie w artykule będę głównie opierał się na przykładach z przemysłu, jednak moja analiza może być również wykorzystana w architekturze, oraz innych dziedzinach.
Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Do czego chcemy zastosować skaner3d?
Możemy go stosować do pomiarów jakościowych, inżynierii odwrotnej, architektury, sztuki, muzealnictwa. Każda z tych dziedzin ma swoją specyfikę i wymaga czegoś innego np. w inżynierii odwrotnej(Aicon,GOM) kolor czyli tekstura nie jest raczej potrzebna, ale już w architekturze czy sztuce przeważnie skanujemy z teksturą. Do architektury czy archeologii potrzebujemy urządzenia korzystającego z technologii laserowej(np. Leica lub Faro laser scanner).

2. Jakich gabarytów są elementy, które chcemy skanować i jaką mają fakturę oraz kolor?
Jest to bardzo ważne pytanie, które ma wpływ na dobór odpowiedniego pola pomiarowego,  urządzenia oraz jego cenę. Jeśli mamy do czynienia z  produkcją masową elementów wielkości ludzkiej pięści, to nie będziemy kupować wszystkich pól pomiarowych dostępnych dla danego skanera. W takim przypadku wystarczy jedno pole. Jeśli chcemy świadczyć usługi to najlepiej mieć różnorodne pola pomiarowe dostosowane do potrzeb klienta.

3. Jakiej dokładności oczekujemy od naszego urządzenia?
Architektura i sztuka to przeważnie dokładności rzędu max 2-3 milimetrów; obróbka skrawaniem to wyroby precyzyjne i dokładności występują rzędu kilku, kilkudziesięciu mikronów. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć poprzez skanowanie. Jeśli naszym celem jest inżynieria odwrotna, czyli skopiowane starego rozwiązania lub powiększenie gamy swoich produktów przez skopiowanie produktu konkurencji to zazwyczaj jest potrzebna wysoka jakość tak, aby nie ominąć szczegółów, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. Na etapie projektowania możemy nie zdawać sobie sprawy z aspektów technologicznych wykonania danego elementu, więc warto poświęcić trochę więcej czasu i pieniędzy aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

4. Na koniec najważniejsze pytanie: ile pieniędzy z naszego budżetu chcemy na ten cel przeznaczyć?
Ceny na rynku wahają się od kilkunastu do ponad 100 000 euro. Należy pamiętać, że oprócz skanera czeka nas jeszcze dodatkowy wydatek rzędu od 2500 do 20.000 euro na oprogramowanie do inżynierii odwrotnej i pomiarów jakościowych czy też programów architektonicznych typu archicad itp. Ceny, jakie podaję odnoszą się do skanera z jednym polem pomiarowym.




Klasyfikacja rynku z podziałem na grupy:

Klasa E:
Są to skanery klasy „Zrób to Sam” DIY. Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest np. David laser scanner. Za jedyne 350 euro możemy już kupić oprogramowanie, do którego później trzeba zbudować skaner. To jest najtańsze rozwiązanie.

Klasa D:
Są to rozwiązania półprofesjonalne ok. 15 000 – 20 000 euro. Firmy, które produkują skanery tej klasy to: Evatronix (polska firma), Shining(Chiny), LMI 3D (Kanada), Artec (Rosja), Smarttech (polska firma), Creaform. Jeśli nie potrzebujemy wysokich dokładności rzędu mikronów to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wspólnym mianownikiem skanerów tej klasy jest to, że ich oprogramowanie składa poszczególne chmury punktów jedynie wstępnie. Urządzenia te wymagają dodatkowego oprogramowania zewnętrznej firmy np. Leios żeby wszystkie chmury scalić i załatać (ang.patch). Jest to dość kłopotliwy dodatkowy wydatek Exclamation - cena takiego oprogramowania waha się od 10 do 20 tyś PLN. Oczywiście możemy się zdecydować na oprogramowanie Geomagic lub Polyworks, które są w tej chwili najlepsze na rynku, ale to wydatek rzędu 15 tyś euro.  Shining oferuje nam znowu przestarzałego Geomagica (jeśli się nie mylę to z 2012 roku) i to bez suportu. Jeśli decydujemy się na skanery tej klasy to trzeba mieć na uwadze fakt, że producent skanera nie odpowiada za oprogramowanie do składania skanów, które musimy dodatkowo dokupić. Może to się w przyszłości wiązać z sytuacją, że zarówno producent skanera jak i producent oprogramowania nie będzie czuł się odpowiedzialny za powstałe problemy z działaniem urządzenia.

Klasa C:
Są to rozwiązania profesjonalne i kosztują ok 25-30 tyś euro. Są to skanery takich firm jak Aicon (Breuckman Smartscan HE typu C), GOM (Core) czy Steinbichler. Urządzenia te posiadają wysoko rozbudowane oprogramowanie, które automatycznie po zeskanowniu składa skany. Ich oprogramowania mają różne moduły np. pomiarowe, łatające, kompresujące. Core w tej grupie jest najtańszy z tym, że jest to rozwiązanie głównie do produkcji masowej, do pomiaru elementów o jednakowej wielkości. Core ma na stałe wbudowane jedno pole pomiarowe i jeśli chcemy zwiększyć lub zmniejszyć pole musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 20.000 euro, czyli jest to prawie taki sam koszt jak koszt nowego urządzenia typu Core Exclamation . Jest to podobna pułapka jak w przypadku skanerów klasy „E” , gdzie trzeba zakupić dodatkowo oprogramowanie do scalania skanów. Początkowy koszt Breuckmanna czy Steinbichlera jest większy. Wiadomo, że trzeba dodatkowo zapłacić za rozbudowę pól a to koszt ok 6000 euro a nie 20.000 euro jak w przypadku Core’a. Smartscan HE typu C to rozwiązanie dla architektury i muzealnictwa.

Klasa B:
To skanery profesjonalne o wysokiej dokładności i szybkości skanowania. Ich koszt waha się od 35 do 50 tyś euro. Są to skanery Breuckmann Smartscan HE R8, Compact scan (GOM) oraz Comet L3D (Steinbichler). Skanery klasy C i wyżej posiadają oprogramowania wysokiej klasy, które były rozbudowywane przez ostatnie 20 lat. Oprogramowanie w przypadku skanowania jest kluczem do sukcesu. To jest najważniejszy element całego systemu, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie skanera. Dlatego bardzo ważnym jest fakt posiadania przez daną firmę oprogramowania, które kompleksowo obrobi zebrane dane zaczynając od scalenia przez załatanie dziur, wygładzanie powierzchni, kompresję danych i eksport do STL. Plusem jest na pewno posiadanie modułu pomiarowego. Pamiętajmy, że w przypadku GOM-a jak i innych firm jest on przeważnie dodatkowo płatny.

Klasa A:
Jest to najwyższa półka. Światowy high-tech. Ceny tych urządzeń wahają się od 90 do 120 000 euro Undecided . W tej klasie znajdziemy takie produktu jak Breuckmann Stereoscan Neo(Aicon), ATOS III (GOM), WLS (Hexagon).  Dotychczas nic lepszego nie wymyślono. Skanery 3d tej klasy mogą się poszczycić wynikami porównywalnymi do wyników uzyskiwanych na pomiarowych maszynach stykowych CMM. To rozwiązanie jest przeznaczone dla grubych ryb np. przemysł motoryzacyjny. Skanery te są montowane na robotach i nie tylko. Wykonują pomiary jakościowe w czasie rzeczywistym, bezpośrednio po skanie. Grupa docelowa to przeważnie firmy, które prowadzą masową produkcję i oczekują wyników na bieżąco.

Wybór modelu skanera do prezentacji - Prezentacja firm.
Jako, że dziedzina skanowania 3D jest jeszcze stosunkowo mało popularna w Polsce a co za tym idzie mało jest ludzi znających się w temacie przedstawiciele handlowi Angel  najczęściej próbują to wykorzystać i prezentują klientom model skanera 3d z najwyższej półki nawet, jeśli klient nie potrzebuje aż tak dobrego sprzętu. W tym momencie wyniki otrzymane z pomiarów są nieadekwatne do tego, co otrzymujemy w ofercie. Rzadko, kiedy stać kogoś na urządzenie o wartości 100 000 euro. To jest typowy trik marketingowy. Uważajcie na to. Każdy chce przecież zobaczyć rzeczywisty wynik z urządzenia, które ma kupić a nie wyniki z urządzenia, które ma lepsze specyfikacje.
Myślę, że po tych kilku istotnych informacjach na pewno się wam rozjaśni, czego oczekujemy po naszym SKANERZE 3D, więc do dzieła i zacznijcie digitalizować otaczający świat. Tongue  Cool

W razie problemów z doborem urządzenia proszę o kontakt na priv.
W razie usług skanowania 3d i modelowania również zapraszam Smile
 
Odpowiedz
#2
Rzeczowy post, skontaktuje się z Tobą na priv bo mam kilka pytań.
 
Odpowiedz
#3
Czy klasa E jest dobrej jakości? Warto kupić?
 
Odpowiedz
#4
(01-27-2017, 03:48 PM)adamsko napisał(a):  Czy klasa E jest dobrej jakości? Warto kupić?

Jakość pozostawia wiele do życzenia ale jak na początek przygody z skanowaniem i minimalny budżet to się opłaca zainwestować te parę groszy w kamerkę internetową i laser. Podsumowując od czegoś trzeba zacząć a zawsze jakaś wiedza minimalna lepsza niż żadna bo wtedy sprzedawca nie wciśnie nam kitu.
 
Odpowiedz
#5
A co myślicie na temat Klasy C? Opłaca się?
 
Odpowiedz
#6
(05-08-2017, 07:05 PM)pisaz3d napisał(a):  A co myślicie na temat Klasy C? Opłaca się?

wszystko zależy od tego co potrzebujesz. Jeśli elementy które chcesz skanować są jednakowej wielkości i się to nie zmieni przez 5 lat to warto pójść w system ,który ma stały, niewymienny zestaw soczewek czyli jedno pole pomiarowe. Jęśli natomiast wiesz ,że będziesz skanował elementy o różnej wielkości to nie warto się ograniczać. Skanery 3d bez wymiennego pola pomiarowe mają zastosowanie głównie w produkcji masowej.
Musisz odpowiedzić sobie na kilka istotnych pytań.
-Co chcemy skanować ?
-jaki obiekt skanowany będzie miał kolor? Jesli będzie czarny lub refleksyjny to trzeba psikać sprejem kredowym. (w przypadku skanerów laserowych nie trzeba psikać ale ograniczeniem jest bardzo mała powierzchnia skanowania no i dłuższy czas)
-jakiej dokładności oczekujesz?
-jaki jest cel skanowania ? druk 3d ? modelowanie ? kontrola jakości ? czy digitalizacja ?
 
Odpowiedz
#7
Dziękuję za ten wątek.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Przeglądają: 1 gości