• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skanowanie dużych obiektów
#1
Czy każdy skaner nadaje się do skanowania dużych obiektów? Jak zachować dokładność pomiaru (skanu) przy jednoczesnym pokryciu dużego obszaru skanowania?

W przypadku skanerów światła strukturalnego obowiązuje następująca zasada:
Jeśli skanowany obiekt jest 5x większy od wykorzystywanego pola pomiarowego skanera, w celu zachowania precyzji skanu- należy zastosować system fotogrametryczny.

System fotogrametryczny (w przypadku firmy AICON 3D Systems- nosi on nazwę DPA), pozwala na utworzenie mapy referencyjnych punktów, które następnie są wykorzystywane przez skaner w celu łączenia skanów.

Dlaczego nie można łączyć skanów wykorzystując punkty referencyjne naklejane na detalu i wykorzystywać je podczas skanowania.
Jeśli ograniczylibyśmy się do łączenia skanów wykorzystując punkty referencyjne na detalu z takim zamierzeniem, że skaner je odczytuje i na ich podstawie łączy skany- wówczas należy mieć świadomość, że odczytywanie współrzędnych tych punktów jest obarczone błędem układu optycznego zamontowanego na skanerze. Każdy kolejny skan jest multiplikacją tego błędu.
Jeśli wykorzystamy system fotogrametryczny DPA, wówczas pozwala on na utworzenie mapy referencyjne znacznie dokładniej, niż zrobi to układ optyczny skanera. Wówczas skany są łączone na podstawie współrzędnych punktów, lecz skaner w tym przypadku już nie mierzy tych współrzędnych, a jedynie nakłada w ich miejsce skany.

Jakie są dodatkowe zalety z korzystania połączonych metod pomiarowych- fotogrametrii oraz skanera ?
Mamy kilka zalet:
1) Znaczące przyspieszenie skanowania dużych obiektów. Skany nie wymagają nakładek. Można przyjąć, że krok skanowania równy jest polu skanera.  Jeśli mamy pole skanera 500x500mm, to zeskanowanie obszaru 2000x2000 wymaga 16 skanów. W przypadku, gdy nie wykorzystamy systemu fotogrametrycznego, musimy stosować ok 30% nakładki skanu nowego z poprzednim. Daje to nam ok 30% większej ilości skanów.
2) Wspomniana dokładność skanowania
3) Możliwość skanowania w losowych miejscach, bez konieczności ciągłości skanowania. Można np zeskanować przedni zderzak oraz tylni pojazdu, przy jednoczesnym pominięciu skanów pomiędzy nimi. Punkty referencyjne systemu fotogrametrycznego służą jak "GPS" dla skanera.



Obecny użytkownik skanera 3D, od 2005 roku operator maszyn współrzędnościowych multisensorycznych, znajomość programu Geomagic, PolyWorks, doświadczenie w obsłudze ramion pomiarowych, maszyn 3D CNC.
 
Odpowiedz
#2
Jaki maksymalny rozmiar może być skanowany ?
 
Odpowiedz
#3
Zależy w jakiej technologii :
Światłem strukturalnym max 2-3 metrowe obiekty polem o 1,5m przekątnej.
Laserem można skanować całe budynki.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Przeglądają: 1 gości